Jaki olej silnikowy wybrać i jak często należy go wymieniać

Olej w silniku spełnia bardzo ważną funkcję gdyż odpowiada za jego smarowanie. Olej silnikowy powoduje powstanie cienkiego filmu przylegającego do elementów ruchomych silnika. Wytwarza się między innymi pomiędzy przylegającymi do siebie elementami powierzchni tłoka i cylindra. Dzięki niemu możliwe jest obniżenie tarcia i prawidłowa praca silnika. W sytuacji kiedy pomiędzy trącymi elementami zabraknie oleju, metal spotyka się z metalem powodując wycieranie się elementów silnika. Długotrwałe zjawisko pracy silnika bez oleju prowadzi do jego zatarcia.

Co ile wymieniać olej silnikowy? Oleje Long Life a 30 tysięcy kilometrów

Pytanie jak często należy wymieniać olej zadaje sobie wielu z nas. Najbezpieczniej jest wymieniać go nie rzadziej niż co 15 tysięcy kilometrów. Co prawda producenci silników często zalecają wymianę co 30 tysięcy, ale taki interwał dopuszczany jest tylko wtedy gdy samochód porusza się wyłącznie w ruchu pozamiejskim. W momencie kiedy samochód uczestniczy również w ruchu miejskim taki olej degraduje się znacznie szybciej. Samochody poruszające się wyłącznie w warunkach miejskich powinny mieć wymieniany olej nie rzadziej niż co 10 tysięcy kilometrów, bez względu na to czy stosujemy oleje long life czy zwykłe.

olej silnikowy pmo 5w40 extreme

Największym wrogiem oleju świadczącym o jego zużyciu jest spadający parametr TBN. Związane jest to z zakwaszaniem się oleju. Głównym czynnikiem wpływającym na to zjawisko jest obecność siarki w danym paliwie. Największą uwagę należy zwrócić na samochody zasilane paliwem LPG. Paliwo to zawiera normę siarki pięciokrotnie wyższą niż benzyna, co w efekcie przyspiesza degradację oleju (powoduje jego zakwaszenie)

Kolejną kwestią, zmuszającą nas do wymiany oleju jest czas. Standardowo olej powinno wymieniać się nie rzadziej niż raz w roku, nawet jeśli nie przekroczyliśmy wspomnianych wcześniej 10 tysięcy kilometrów. Co prawda sam olej nie starzeje się i nie traci właściwości z biegiem czasu, to różne zanieczyszczenia pojawiąjące się w nim mogą powodować obniżenie jego parametrów. Typowym zjawiskiem, które zachodzi wraz z biegiem czasu szczególnie w mało jeżdżącym samochodzie jest kondensacja wody, która rozcieńcza olej.

Oleje PMO mają zwiększoną trwałość względem tradycyjnych olejów, wynika to z faktu opierania olejów o bazy PAO. Dodatkowym atutem jest stosowanie tylko i wyłącznie syntetycznych dodatków uszlachetniających. Najbardziej stabilnym i trwałym olejem z pewnością jest PMO 5w40 Extreme oparty wyłącznie o bazy PAO (100% PAO).

Warto również nadmienić, że przy każdej wymianie oleju obligatoryjnie należy założyć nowy filtr. W filtrze gromadzi się wiele zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania paliwa, które nie są mile widzianym gościem w układzie smarowania.

Czy oleje silnikowe można mieszać?

 Mieszanie olejów silnikowych jest dozwolone, ale tylko w awaryjnych sytuacjach. Jeśli jesteśmy daleko od domu, a zapaliła się nam kontrolka od poziomu oleju można zaopatrzyć się w dowolny olej. Warto zadbać o możliwie jak najbardziej zbliżone parametry dolewanego oleju. Czyli np. do oleju 5w40 powinniśmy starać się dolać olej 5w40. Jeśli nie będzie to możliwe to nawet dolanie 10w40 czy 15w40 nie spowoduje żadnego problemu. Jednak aby zachować pełne parametry naszego oleju, po powrocie do domu należy zmienić olej na nowy.

Czy niewykorzystany olej mogę użyć przy następnej wymianie?

Olej silnikowy może stać po otwarciu nawet kilka lat. Należy tylko pamiętać, aby butelka była szczelnie dokręcona. Do oleju nie powinny dostać się żadne zanieczyszczenia, ani woda znajdująca się w powietrzu. Częstą praktyką jest również kupowanie oleju na zapas. Nie ma w tym nic złego, tym bardziej, że olej nieotwierany może stać od 5 do nawet 10 lat w optymalnych warunkach.

Jak klasyfikowane są oleje silnikowe

Przy wyborze oleju silnikowego należy kierować się kilkoma podstawowymi parametrami.

Klasa lepkości- określa opór płynięcia jednej warstwy oleju po drugiej- im olej jest bardziej lepki tym ten przepływ jest wolniejszy. Można powiedzieć, że czym mniej lepki olej tym szybciej rozprowadza się po silniku. Dla ułatwienia wprowadzona została klasyfikacja SAE (Society of Automotive Engineers), która wyraża skalę od 0 do 60.

Każdy olej określony jest przez tę skalę i mówi nam o dwóch parametrach. Jednym z nich jest parametr znajdujący się przed literą „W” a drugi za. Wartość przed „w” oznacza lepkość oleju w niskich temperaturach zaś liczba po „W” lepkość w wysokich. Dla przykładu w oleju 5w40- parametr „5” oznacza lepkość w niskich temperaturach zaś parametr „40” lepkość w wysokich. Czym większa liczba tym olej jest bardziej lepki. Przykładowo olej 5w40 będzie mniej lepki od oleju 10w60 (zarówno w niskich temperaturach jak i wysokich)

W teorii wygląda to tak, że teoretycznie olej o parametrze 0W będzie bardziej płynny w niskich temperaturach od oleju 5W. W praktyce okazuje się, że są wyjątki od tej reguły. Dobry olej silnikowy może być bardziej płynny od innego o niższym parametrze przed „W”. Przykładem jest olej PMO 5w40 Extreme, który pomimo parametru „5W” jest płynny już w temperaturze blisko -60 stopni, gdzie niektóre konkurencyjne oleje nawet w olejach „0W” nie osiągają takich wartości. Na płynność oleju w niskich temperaturach bardzo duży wpływ mają zastosowane bazy olejowe. Oleje oparte o bazy PAO powinny mieć temperaturę płynięcia znacznie niższą od olejów konwencjonalnych opartych wyłącznie o HC.

Drugim parametrem znajdującym się po literze „W” wyrażana jest lepkość w temperaturze roboczej silnika. Czym wyższy jest ten parametr tym teoretycznie lepsza ochrona silnika, ale zarazem większe zużycie paliwa. Im ta wartość jest wyższa, tym grubość filmu olejowego jest większa w wysokiej temperaturze.

Specyfikacja jakościowa – API przy wyborze oleju silnikowego należy również zwrócić uwagę na tę klasyfikacje. API (Amerykański Instytut Naftowy) określa kategorię olejów za pomocą symbolu składającego się z dwóch liter. Pierwsza z nich służy do określaniu rodzaju silnika (dla Diesla jest to litera C zaś do benzyny S) druga oznaczę klasę jakości oleju. Czym dalsza litera alfabetu tym lepszy jest olej silnikowy. Dla przykładu oleju o klasyfikacji API SN będzie lepszy od oleju API SL. Oleje PMO zaliczane są do grona olejów najwyższej jakości spełniającej normy API SN i API CF. W dzisiejszych czasach API SN i API CF są najwyższymi możliwymi normami, jakie mogą otrzymać oleje silnikowe.

Czym są normy ACEA? 

Klasyfikacja jakościowa ACEA określa parametry zarówno dla silników benzynowych (oznaczenie literą A) jak i Diesli (oznaczenie literą B). Wyróżnia się także dodatkową kategorię nowoczesnych olejów o symbolu C. Dotyczy ona zarówno silników benzynowych jak i silników diesla. ACEA C charakteryzuje oleje, nadające się do silników posiadających dodatkowe systemy oczyszczania spalin takich jak filtr cząstek stałych DPF bądź GPF.

Dziś większość olejów, które są dostępne na rynku można stosować zarówno do silników benzynowych jak i silników diesla. Oleje z normą ACEA C pomimo tego, że wykonane są w technologii niskopopiołowej (Low SAPS) i przystosowane są do silników z dodatkowymi systemami oczyszczania spalin, to również świetnie nadają się do silników starszego typu.

Pomimo wielu zasad dobierania oleju silnikowego do naszego auta należy pamiętać, że zawsze najbardziej trafną opcją doboru oleju silnikowego jest zerknięcie w instrukcję obsługi auta, w której producent zawsze podaje jaki olej silnikowy jest najlepszym wyborem dla danej jednostki.

Oleje silnikowe PMO